קול קורא קהילת צבא

קול קורא למושב קהילת צבא וביטחון בכנס ה-49 של האגודה הסוציולוגית

"דברים שרואים משם": ויזואליה של המרחב הצבאי

מעקב באמצעות טכנולוגיה מתקדמת הנה מרכיב קבוע של החיים בתקופה זו והממד הוויזואלי הפך כבר מזמן לגורם רב השפעה על פעילותם של ארגונים ביטחוניים. בעבר ניתן היה לקבל תיעוד על פעילות צבאית קרבית רק באמצעות כתבים צבאיים, בדרך כלל בתמונות ובפיקוח של הצבא. כיום בתקופה של "מלחמות חדשות" מרכיב הצילום מובנה בכל מכשיר טלפון נייד. הדבר מאפשר נגישות ברמה אחרת לפעולה צבאית וביטחונית ואף ללחימה. הדבר נכון במיוחד כאשר עימות נערך בסביבה עירונית ובנוכחות של אזרחים. מרכיב הצילום הופך את המלחמה הנערכת "שם" למשהו שניתן לראות "מכאן" תוך שבירה מסוימת של הגבולות שבין זירת הפעולה הצבאית לזירה האזרחית. הדבר בא לביטוי מובהק בתפוצה מהירה של תמונות וסרטי וידאו שהופעתם ברשת אינה רק תיעוד פרטי אלא מרכיב במאבק בין הצדדים על דומיננטיות במרחב הוויזואלי. המושב השנתי של קהילת צבא וביטחון מוקדש לנושא של מעקב ותיעוד ויזואלי של פעילות צבאית וביטחונית, ברור השפעותיה והאופן שבו ניתן לעשות בה שימוש כדי לפתח את הסוציולוגיה הצבאית. 

נשמח לקבל הצעות להצגת מחקרים העוסקים בהיבטים שונים של צילום ומעקב ויזואלי: השפעת מצלמות על הפעולה הצבאית, חוויית השירות הצבאי וחוויית הפיקוד תחת מעקב או בתפקיד של מעקב; שימוש שלמדעני התנהגות במידע ויזואלי כחלק ממחקרי שדה; התמודדות הצבא עם מעקב ועם נראות, שימוש בצילום ובציוד צילום על ידי ארגונים לא מדינתיים וכו'. 

התאריך האחרון למשלוח תקצירים לכנס הוא 31 באוקטובר 2017העלאת תקצירים דרך מערכת ההרשמה של הכנס בלבדhttps://registration.israel-sociology.org.il/2018נא לסמן כי התקציר מיועד למושב קהילת צבא וביטחוןלפרטים נוספים על הכנס, על לוחות הזמנים ועל כללי ההגשה היכנסו לקול קורא הכלליhttp://www.israel-sociology.org.il/uploadimages/conference_2018.pdf 

בברכה, 
ד"ר עוזי בן שלום וד״ר ניר גזית – ראשי קהילת צבא וביטחון 

לא בטוחים אם אתם רשומים באגודה?

האגודה הסוציולוגית הישראלית אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
חזרה למעלה